Skip to content

Content marketing – co to jest? Przewodnik dla firm B2B

content marketing co to

Spis treści

Content marketing to od wielu lat słowo-klucz w marketingu. Przy dobrach konsumenckich to jedno z wielu skutecznych narzędzi promocji obok typowej reklamy.
 
Jednak w marketingu rozwiązań B2B, szczególnie w skomplikowanych usługach profesjonalnych, content marketing to podstawa regularnych, skutecznych sprzedażowo działań marketingowych. 
  

Co to jest Content Marketing

Co to znaczy content marketing (po polsku: marketing treści)? Jest to systematyczne tworzenie i rozpowszechnianie jakościowych treści.
 
Treści te powinny być powiązane z usługami firmy, która robi content marketing. Muszą też być obiektywnie przydatne dla potencjalnych klientów i odpowiadać na ich potrzeby. 
 
Celem na końcu drogi jest konkretne działanie odbiorcy (np. zapytanie ofertowe) i zysk po obu stronach.

Dlaczego w B2B content marketing jest szczególnie ważny?

W B2B przy skomplikowanych usługach i produktach profesjonalnych, proces decyzyjny jest długi i wnikliwy. Nowy system do zarządzania jakimś obszarem działalności, wsparcie dla działu marketingu, sprzedaży, rekrutacji, ulepszenie w produkcji, wyposażenie biura czy pracowników… To wszystko wymaga zarówno rozpoznania potrzeb wewnątrz firmy, jak i zgłębienia możliwości na rynku.
 
Osoby odpowiedzialne za takie zadanie w firmie chcą czuć się przygotowane do rozmów w środku i z zewnętrznymi dostawcami. Dlatego maksymalnie podwyższają swoje kompetencje. Według badań Gartnera ponad połowę czasu przeznaczonego na proces decyzyjny spędzają na samodzielnym studiowaniu materiałów dostępnych w internecie.
 
Dopiero tak przygotowani wyślą zapytanie, spotkają się z kimś ze sprzedaży.
 
W content marketingu B2B chodzi o to, żeby potencjalni klienci tę wiedzę znaleźli u Ciebie, a nie u Twojej konkurencji. 
 
Jeśli w internecie dasz dostęp do wartościowych, eksperckich treści, wynikających z Twojej wiedzy i doświadczenia w Twojej działce, to automatycznie budujesz zaufanie.
 
Bezpieczny wybór to najważniejsze kryterium, jakim posługuje się klient w B2B. Nikt nie chce rozwiązania, które utrudni życie, zamiast je ułatwić. Dodatkowo najgorsza porażka to skompromitować się w zespole.
 
Dlatego w skomplikowanych usługach i produktach B2B, content marketing budujący kompetencje i zaufanie klientów ma kluczowe znaczenie dla sprzedaży i bardzo niweluje znaczenie ceny.

Content marketing - kiedy warto?

Podsumowując, content marketing sprawdzi się w B2B szczególnie wtedy, kiedy:

Jeśli nie content marketing to co? Porównanie rozwiązań

Oczywiście do pozyskania nowych klientów dla usług i produktów B2B można podejść też inaczej. Jakie są inne opcje dla content marketingu?

1. Sprzedaż bezpośrednia, sieć kontaktów, polecenia

Klienci w firmach B2B mówią mi często, że ich działalność ma taką specyfikę, że nowe zlecenia pozyskuje się wyłącznie przez bezpośrednie kontakty i rekomendacje.
 
To naturalne, szczególnie na pierwszym etapie działalności, kiedy w ogóle żaden marketing nie wchodzi w grę. Wszyscy są skupieni na pozyskiwaniu klientów, obsłudze oraz doskonaleniu rozwiązań. 
 
W rozwoju firmy przychodzi jednak moment, kiedy myśli się o bardziej skalowalnym dotarciu do kontrahentów. Ekonomiczniej jest trafić do 1000 odbiorców dzięki wyszukiwarce czy Linkedin niż wykonując 1000 telefonów. W ten sposób obok sprzedaży pojawia marketing, cały na biało.
 
Sprawdź także artykuł:

Sprzedawaj marketingu! Obalenie popularnego mitu, że marketing nie sprzedaje>>

 
Sprzedaż bezpośrednia zawsze zostanie na pokładzie, bo to nieodłączna część biznesu. No chyba, że ktoś sprzedaje swój produkt w e-commerce całkowicie automatycznie. Jednak nawet wtedy trudno działać bez minimalnej obsługi klienta.
 
Klienci B2B wskazują wprawdzie, że chętnie zminimalizowaliby kontakt z handlowcem z obawy przed nachalną sprzedażą i zmanipulowaniem. W większości procesów, gdzie w dobraniu usługi jest element rozpoznania potrzeb i doradztwa, handlowiec-konsultant zawsze będzie miał jednak swoją rolę.
 
Dodatkowo nawet przy rekomendacji i intro od innej osoby, zwykle potencjalny klient ma na stole kilka ofert i wtedy warto uwiarygodnić się nie tylko w osobie handlowca, ale też w materiałach ogólnodostępnych w internecie.

2. Materiały reklamowe

Załóżmy, że firma dojrzewa do skalowalnego pozyskiwania, czyli do marketingu. 

Pierwszym pomysłem często są typowe reklamy. Broszura zachwalająca produkt. Strona, która jest przeniesieniem tej broszury do internetu. Baner albo w najlepszym razie reklama Adwords, która łatwo przyprowadzi klienta.

A w tym wszystkim głównie hasła: jakość, profesjonalizm, doświadczenie, najlepsze na rynku, KUP, KUP, KUP.

Jednak w dzisiejszych czasach dużego wyboru i swobodnego poszukiwania w internecie ta metoda już nie zadziała tak, jak kilka dekad temu. Nie wystarczy powiedzieć: KUP! Trzeba jeszcze objaśnić: co, dlaczego, jak to działa, jakie daje korzyści, jaką wersję wybrać, jakie są inne rozwiązania i wiele innych kwestii.

Content marketing przykłady B2B

Przykłady dobrego content marketingu w B2B są coraz liczniejsze.
 
Sama z moim pierwszym klientem we własnej firmie zaczęłam od dodania content marketingu na stronie internetowej. Wcześniej strona była tylko internetową wizytówką.
Zrobiliśmy ją od nowa i absolutnie najważniejsza różnica polegała na tym, że dodaliśmy na stronie eksperckiego bloga.

Klient zaczął tworzyć na niego co dwa tygodnie nowy artykuł. To z kolei radykalnie poprawiło pozycje w naturalnych wynikach wyszukiwania Google (SEO).

Jeśli jesteś na pierwszej stronie wyników wyszukiwania na frazy nazywające Twoje usługi, od razu zwiększa się ilość wejść na stronę potencjalnych klientów i mnożą się konkretne zapytania z internetu. Im bardziej merytoryczne, dopasowane do Twojej grupy docelowej treści, tym lepszej jakości są te zapytania.
 
Dodajesz do tego newsletter, gdzie osobistą komunikacją informujesz rosnące grono subskrybentów o nowych eksperckich wpisach. To samo robisz w postach na Linkedin. Z czasem mogą dojść do tego webinary, wideo, podcasty. branżowe raporty.
 
Mnożą się formy i punkty styku klientów z Twoją ekspercką wiedzą firmową
 
Najlepsze jest przy tym ekonomiczne podejście do tematu i dobry recykling. Dobry materiał merytoryczny przerabiasz na wszystkie sposoby – o tym samym powiesz na blogu, w poście, w newsletterze, w reklamie Adwords i na webinarze.
 
Przykład content marketingu B2B z moim klientem w szczegółach opisu realizacji:

Wiele firm B2B opiera swój marketing na całym ekosystemie kontentu. Warto sprawdzić takie przykłady jak choćby Hubspot, MailerLite, Brand24. Tak naprawdę wszyscy liderzy w CRM, marketing automation, konsultingu i większości zaawansowanych usług B2B mają stosunkowo dobrze rozwinięty content marketing.

Content marketing i social media

Jak się ma content marketing do innej kluczowej aktywności we współczesnym marketingu?

Otóż social media zwykle są częścią content marketingu B2B, a content marketing powinien dawać znaczący wkład w social media.

Na przykład Linkedin, który jest najmocniej kojarzony jako medium społecznościowe B2B, to świetne miejsce do dystrybucji swojego kontentu. Można tu opowiedzieć o nowym dużym opracowaniu i zalinkować do niego. Można także dać post, który sam w sobie będzie zwięzłym content marketingowym kawałkiem.

Z kolei profil w social mediach, który będzie miał tylko wizerunkowe i reklamowo-produktowe wpisy raczej nie spowoduje wielkiego zaangażowania obserwujących.

Żeby obserwatorzy i potencjalni klienci czytali, reagowali, komentowali, przechodzili dalej, treść musi mieć swoją wartość merytoryczną i wiązać się z potrzebami odbiorców. Oczywiście w powiązaniu z obszarem tematycznym usług firmy-autora.

Content marketing - dlaczego warto? Zalety

Jest szereg ważnych powodów, dla których warto zainwestować energię, czas i budżet, żeby rozpocząć ten proces i go konsekwentnie rozwijać. Oto korzyści z dobrego marketingu treści:

1. Budujesz zaufanie do Twojej firmy i rozwiązań

Kiedy dokładnie, merytorycznie i obiektywnie opowiesz o tym, jak Twoje usługi rozwiązują konkretne problemy Twoich klientów, Twoja wiarygodność wzrasta. 
 
Jeśli nagabujesz tylko: kup! kup! kup! osiągasz efekt przeciwny do zamierzonego. Kiedy spokojnie opowiadasz o wszelkich tematach powiązanych z obszarem Twojej działalności, jesteś ekspertem, budujesz kompetencje drugiej strony. U drugiej strony zyskujesz autorytet i wiarygodność, skoro poświęcasz czas, żeby podzielić się swoją wiedzą. Ekonomia wdzięczności w najlepszym wydaniu.
 
Tylko dzięki zaufaniu masz szansę stać się bezpiecznym wyborem przy rozważaniu zakupu.

2. Edukujesz swoich klientów

Jak pisałam wyżej, klient B2B spędza ponad połowę czasu na samodzielnych studiowaniu tematu. Dzięki temu będzie czuł się przygotowany do rozmowy z Tobą.

Ty za to już przy bezpośrednim kontakcie handlowym nie musisz odpowiadać na pytania ogólne dotyczące Twojej działki, rozwiązań dostępnych na rynku i Twoich propozycji.

Zwykle klient ma do wyboru kilka rozwiązań, każde stawia na co innego. Masz szanse przedstawić swoje podejście, uargumentować w materiałach, skąd u Ciebie takie podejście.

W trakcie rozmowy możesz skupić się na zbadaniu potrzeb klienta, na zgłębieniu jego problemów i dobrym dopasowaniu swojego rozwiązania. Na starcie relacji jesteście już o kilka kroków do przodu.

3. Lojalizujesz potencjalnego klienta

Dobrze zrobiony, regularny content marketing sprawia, że odbiorca zainteresowany rozwiązaniem z Twojego obszaru zostaje z Tobą przez jakiś okres. Spędza czas na przestudiowaniu Twoich materiałów na blogu czy w podcaście. 

Dodatkowo przypominasz o sobie, kiedy co tydzień, co dwa lub co miesiąc publikujesz post na Linkedin czy wysyłasz merytoryczny newsletter. 

Przeczytaj też:

Newsletter wady i zalety, jak zacząć?>>

4. Skalujesz i automatyzujesz komunikację

Jak pisałam wyżej, łatwiej wysłać newsletter do tysiąca osób niż zadzwonić do każdej z nich.

Content marketing daje Ci masę narzędzi, żeby ułatwić Ci życie. Twoja treść na blogu przez SEO (naturalne wyniki wyszukiwania), Adwords (płatne reklamy), posty w mediach społecznościowych, newsletter trafi do setek i tysięcy klientów. A spróbuj wykonać do nich cold calling albo zaprosić na event.

Oprócz zwiększania skali dotarcia możesz też zaplanować różne scenariusze i w zależności od rozpoznania potrzeb klienta albo jego wyboru prowadzić go automatycznie inną ścieżką. Ktoś kto ściąga Twój cennik może dostać inną serię maili niż osoba, która sprawdza różne rozwiązania swojego problemu z Twojej działki.

5. Dopracowujesz i weryfikujesz ofertę

Regularnie tworząc content powiązany z obszarem Twojej działalności, w naturalny sposób przyglądasz się uważniej swojej ofercie i ją dostosowujesz do rynku.

Widzisz, jakie treści cieszą się największym zainteresowaniem, a jakie żadnym. Dostajesz informację zwrotną do materiałów wypuszczonych szeroko w rynek, a nie tylko w pojedynczych rozmowach sprzedażowych.

Otrzymujesz od rynku komentarze, pytania, krytykę, śledzisz wyszukiwane i klikane frazy kluczowe. Możesz dopasowywać do tego ofertę i podejmować strategiczne decyzje.

Może Cię również zainteresować:

Co to jest strategia w marketingu B2B i jak ją zrobić?>>

Zresztą żeby w ogóle przedstawić ofertę w internecie, musisz ją lepiej opracować niż tylko w mailu czy w prezentacji dla klienta.

6. Badasz Buyer Personę, zbierasz FAQ, też dla sprzedaży

Żeby dobrze przygotować tematy do content marketingu, optymalnie wcześniej zbadać klientów. Stąd mieć potwierdzone informacje, jakie tematy ich naprawdę nurtują i mają wpływ na ich decyzje zakupowe.

Wywiady Buyer Persona to najlepsze źródło tej wiedzy, do wykorzystania też w procesach sprzedażowych.

Sprawdź też:

Pięć sytuacji, kiedy potrzebujesz badanie Buyer Persona >>

Opcją wspierającą albo mniej wymagającą alternatywą na początek jest sumienne zbieranie autentycznych pytań zadawanych przez klientów (FAQ) i ich opracowanie w content marketingu.

To wiedza strategiczna i praktyczna, co najmniej tak samo wartościowa dla sprzedaży, jak dla marketingu.

7. Masz gotowe materiały wsparcia sprzedaży

Umieszczając w internecie kontent odpowiadający na zagadnienia wskazane przez klientów,  zyskujesz też linki do treści, które w razie pytań klientów w procesie sprzedażowym możesz po prostu przesłać klientowi, zmniejszając powtarzalną pracę po stronie handlowca.

Moi klienci skarżą mi się czasem, że mają problem z wyegzekwowaniem u handlowców używania tych samych szablonów i spójnych treści. Przechowywanie tego w ogólnodostępnych folderach nie zawsze działa. Każdy z handlowców wypracowuje sobie własny warsztat i w ten sposób wielokrotnie wyważa otwarte drzwi.

Jeśli najważniejsze materiały merytoryczne dla klientów są bogato opisane na stronach ofertowych czy w artykułach na blogu, skorzystanie z takiego linka, już opracowanego materiału, zawsze w tym samym właściwym szablonie jest po prostu idealnym rozwiązaniem.

8. Wyróżniasz się na tle konkurencji

Nawet jeśli działasz w zaawansowanych branżach B2B, jest duża szansa, że Twoja konkurencja nie robi content marketingu. Albo nie robi go dobrze. 

Nieraz obserwuje bloga, który ma trzy artykuły sprzed pięciu lat, martwy newsletter, wpisy w mediach społecznościowych tworzone zrywami w intensywnej serii raz do roku.

Jeśli zadziałasz konsekwentnie, długoterminowo, w przemyślany sposób, elastycznie i rozwojowo w content marketingu, zyskujesz olbrzymią przewagę konkurencyjną.

A jeśli Twoja konkurencja już tu działa, tym bardziej nie wolno Ci zostać w tyle.

9. Budujesz SEO

Każdy specjalista SEO powie Ci, że do wysokiej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania konieczne są bogate treści oraz linki z wartościowych źródeł

W dzisiejszych czasach nie wypozycjonujesz już broszurki przeniesionej na stronę internetową, nawet w niszowej dziedzinie.

Żeby dać się znaleźć tym, którzy szukają firmę z Twojej działki, musisz zagospodarować treści na wszystkie ważne zapytania potencjalnych klientów w Google. Im więcej artykułów, im dłuższe i im bardziej jakościowe, tym lepiej dla Twojego SEO.

Z doświadczenia wiem, że pierwsza dziesiątka w wynikach, to wiele konkretnych zapytań ofertowych.

9. Masz tematy do postów w mediach społecznościowych

Ileż można postować o nowym kliencie, o certyfikacie i nowych osobach na pokładzie. Te tematy zresztą dużo lepiej sprawdzą się w komunikacji wewnętrznej. 

Kiedy masz już cykl publikacji merytorycznych treści, już nie szukasz nerwowo nowych tematów do postów. Przeciwnie, może Ci wręcz brakować miejsca w kalendarzu publikacji w mediach społecznościowych. Dylematów przy wyborze najlepszych z kolejki właśnie Ci życzę.

10. Masz którędy prowadzić przez lejek

Lejek marketingowo-sprzedażowy zakłada dużo punktów styku z potencjalnym klientem. Wartościowy content z właściwym CTA (call to action – wezwaniem do działania) do kolejnego kroku ma szansę poprowadzić klienta za rękę prosto do celu w dół lejka.

11. Generujesz leady i sprzedajesz

Kiedy klient, z którym masz systematyczny kontakt, dojrzeje i pojawi się u niego realna potrzeba zakupu oraz zdecyduje się podjąć kolejne kroki, Twoja firma będzie „top of mind”, czyli na szczycie listy potencjalnych dostawców.

Możesz czekać, aż klient sam się zgłosi przez stronę, wiadomość Linkedin czy telefon.

Możesz jednak także wykazać się własną inicjatywą i proaktywnością sprzedażową. Tam gdzie rozpoznajesz, że content studiowany aktywnie przez odbiorcę wskazuje na poważne zainteresowanie zakupem, to Ty odzywasz się do klienta. Masz konkretny punkt wyjścia do dalszej rozmowy.

Wyzwania content marketingu. Jak uniknąć problemów

Przede wszystkim przygotuj się na to, że content marketingu nie robi się w pięć minut. Wymaga przemyślenia, czasu Twojego i Twoich ludzi, energii, narzędzi, dobrej organizacji i budżetu. Co w content marketingu stanowi dla firm największe wyzwanie według moich doświadczeń?

1. Problem z tworzeniem treści wewnątrz firmy

Content marketing bez kontentu po prostu nie może istnieć. Jednak skąd ją wziąć? Niektóre firmy próbują to całkowicie wydelegować na zewnątrz. Zatrudniają firmę lub redaktora, który ma im stworzyć bloga czy wideo. Chcą poświęcić jak najmniej czasu i energii na te działania. Ludzie już bez tego mają co robić, więc tak będzie najwygodniej.

To niestety częsty błąd w myśleniu. Szczególnie w firmach B2B, których usługi mają profesjonalny, wysokospecjalistyczny charakter. 

Wiedzy czy doświadczenia zgromadzonego wewnątrz firmy nie da się pozyskać z Internetu. Nawet zatrudniony ekspert może mieć nieco inne podejście do tematu, niż prezentowane wewnątrz firmy.

Nie musi być jednak tak, że teraz właściciel i wszyscy handlowcy oraz specjaliści mają rzucić swoje dotychczasowe zajęcia i poświęcić się pisaniu artykułów. Chodzi o to, żeby – w wersji minimalnej – podzielili się chociaż wsadem merytorycznym. Ustnie, pisemnie, na webinarze – formę można dopasować.

Potem redaktor bierze to na warsztat i właściwie opracowuje.

2. Kłopot z regularnością działań

Podstawową cechą content marketingu jest regularność i długoterminowa konsekwencja. Nie sztuka zrobić zryw i stworzyć trzy artykuły, nagrania czy posty. Sekret skuteczności kryje się w publikowaniu czegoś nowego co tydzień lub co dwa przez kolejne miesiące i lata.

Z czasem efektywność sprzedażowa się kumuluje i narasta. Klienci edukują się, zyskują zaufanie i dojrzewają do podjęcia współpracy.

Klucz do sukcesu to dobra organizacja całego procesu. Trzeba rozpisać plan na kolejne odcinki i trzymać się go z żelazną konsekwencją. Ktoś musi też ten plan egzekwować (niektórzy nazywają to wręcz „młotkowaniem).

3. Braki techniczne i narzędziowe

Żeby publikować treści, potrzebujesz swojego miejsca w internecie do takiej publikacji oraz narzędzi do dobrego opracowania treści.

Możesz oczywiście zacząć od wrzucania postów w mediach społecznościowych. Nawet tutaj przyda Ci się jakieś narzędzie graficzne. Idealnie sprawdza się tu popularna Canva.

Jednak najlepiej treści publikować przede wszystkim na swoim podwórku, czyli na stronie

Platformy społecznościowe świetnie nadają się do promocji. Jednak trzeba pamiętać, że ich właściciele mogą w dowolnej chwili zmienić zasady gry, zostawiając Cię z kontentem, którego nikt nie widzi, bo zmienił się algorytm. Dlatego na Twojej stronie przyda się miejsce typu blog czy inna baza wiedzy.

Jeśli chcesz wejść w kontent multimedialny typu wideo czy podcasty, będziesz tez potrzebować odpowiednich narzędzi do nagrań i obróbki.

4. Potrzeba znalezienia wykonawców

Teoretycznie treści można przygotować samodzielnie wewnątrz firmy. Tylko pytanie, czy są na to zasoby czasowe i kompetencje. Czy nie lepiej spożytkować czas zarządu i specjalistów głównie na ich podstawowe działania w biznesie? Oczywiście ich udział jako ekspertów jest nieodzowny, ale część obowiązków wiązanych z content marketingiem warto przekazać odpowiednim podwykonawcom.

Redaktor przyda się, żeby doszlifować surowe treści albo wręcz je stworzyć na podstawie zwięzłych wskazówek eksperta z firmy. Przy okazji redaktor zadba nie tylko o czytelność tekstu, ale także pod oczekiwania wyszukiwarek (SEO).

Grafik z kolei stworzy profesjonalnie wyglądające szablony poszczególnych elementów. Niektóre firmy zatrudniają designera do każdego obrazka, ale dobrym pomysłem jest przygotowanie szablonu, który potem można już wewnątrz firmy przystosowywać do kolejnych odcinków treści.

O edytorze wideo czy dźwięku w podcaście nawet nie wspomnę.

5. Konieczność dystrybucji i promocji treści

Nawet najlepszy, najmądrzejszy i najbardziej przydatny artykuł może w ogóle nie dotrzeć do czytelników, a tym bardziej do klientów naszej firmy.

Na umieszczenie odnośników do treści w różnych miejscach w internecie i jej recykling w wielu formatach często poświęca się więcej czasu niż na samo przygotowanie „kawałka kontentu”. 

Artykuł, wideo, podcast, webinar – to wszystko musi mieć swoją wersję w poście, newsletterze czy reklamie. Każdy temat content marketingowy wymaga całego cyklu dystrybucji we wszystkich kanałach, w których według swojej strategii uznajesz za właściwe promowanie się.

6. Nie marnuj potencjału SEO

Treści tworzy się między innymi po to, żeby potencjalni klienci mogli znaleźli Cię w wyszukiwarce, kiedy zapytają o zagadnienie związane z obszarem Twojej działalności i eksperckiej wiedzy.

Żeby jednak ktoś wszedł na Twój artykuł czy wideo, musisz znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc w wynikach wyszukiwania. Druga lub trzecia strona wyników radykalnie zmniejszają liczbę odwiedzin na takim artykule.

Dwa najważniejsze działania, które możesz podjąć dla znalezienia się jak najwyżej w wynikach, to odpowiednie przygotowanie treści (pomagają w tym podpowiedzi wtyczki i SEO-wcy) oraz zdobywanie linków do tej treści w innych wartościowych serwisach.

Bez tego potencjał świetnego merytorycznie artykułu może zostać zmarnowany.

7. Wspieraj płatną promocją, jeśli chcesz skalować

Prócz organicznych działań promocyjnych – zwykłe posty, optymalizacja pod wyszukiwarki, newsletter – rozważ też przeznaczenie jakiegoś budżetu na płatną dystrybucję treści. Świetne będą tu działania performance marketingu, które służą zwiększeniu zasięgu (boost) i zaangażowania odbiorców. 

Adwords czy promocja w mediach społecznościowych na końcu drogi ma Ci wygenerować nowe leady. Żeby jednak do tego doprowadzić, skorzystaj raczej ze wsparcia specjalisty – wolnego strzelca albo wyspecjalizowanej agencji. Nawet sam wgląd do panelów reklamowych może bowiem przyprawić o palpitacje serca zwykłego użytkownika internetu.

8. Zaopiekuj się pozyskanymi leady

Pamiętaj, że content marketing to nie jest tworzenie „sobie a muzom”. Treści, które tworzysz, mają służyć konkretnemu celowi, a mianowicie spotkaniu przedstawiciela klienta z reprezentantem Twojej firmy.

Nie chodzi tu tylko o telefon od zainteresowanego klienta czy wypełniony przez niego formularz kontaktu. To najbardziej pożądana wersja, bo to współpraca podana na tacy.

Jednak lepiej nie ograniczać się tylko do tego.

Po pierwsze chodzi o proaktywność, czyli kontakt z Twojej strony z firmą, która wykazuje aktywność przy Twoich treściach. 

Po drugie o świadomość, kto konkretnie, z jakiej konkretnie firmy, jaką konkretnie aktywność wykazuje. Służy temu marketing automation. Jest też kilka mniej zaawansowanych (i tańszych) narzędzi typu system newsletterowy czy aplikacje, pozwalające sprawdzić IP firm, które wchodzą na Twoją stronę.

Inna rzecz to uzyskanie jakościowych leadów. Czyli takich potencjalnych klientów, którzy pasują do profilu działalności firmy. Służy temu odpowiednie sprofilowanie treści i oferty na stronie – wprawne oko klienta wyczuje wtedy, czy będzie mu z Twoją firmą po drodze.

Inna rzecz to kwalifikacja leada, czyli zdefiniowane w środku firmy, czy i kiedy wykonać proaktywne działania do danego potencjalnego klienta.

Jak zacząć content marketing w firmie B2B

Niektóre firmy boją się wejść w content marketing, bo wydaje się to wielkie i czasochłonne zadanie. Prawda jest taka, że najlepiej zacząć od mniejszych kroków i dopiero z czasem zwiększać zakres działań. 
 
Możesz zabrać się do tego na poważnie i wszystko dopracować, zanim w ogóle cokolwiek opublikujesz.
 
Możesz też nakreślić sobie plan długoterminowy tylko w ogólnym zarysie, a dokładniej zaplanować tylko kilka najbliższych, niezbyt skomplikowanych kroków. Pozwoli Ci to ruszyć temat, zobaczyć pierwsze efekty i przetestować swoją firmę i swoją grupę docelową.

Pamiętaj jednak, że zwykle prawdziwe efekty sprzedażowe przychodzą dopiero po kilku tygodniach, a częściej miesiącach.
 
Jednak z czasem pojawia się efekt kuli śnieżnej.

Content marketing wersja minimum

To co na pewno musisz mieć na początek w wersji minimum to:

To jest absolutne minimum, żeby wystartować.

Content marketing wersja optymalna

Większość firm, z którymi współpracuje chce jednak mieć poczucie, że są naprawdę dobrze przygotowane do działania i od razu będą to robić celowo i profesjonalnie.

Wtedy dobrze jest zrobić kilka kroków do tyłu i potem bardziej starannie dopracowywać sam kontent, jak i jego dystrybucję w innych kanałach.

Jednak nawet tutaj zachęcam, żeby zacząć od zestawu działań najważniejszych, a kolejne kanały i udoskonalenia dodawać z czasem, kiedy opanujesz już podstawy.

Trzon profesjonalnych działań content marketingowych to:

Content marketing wersja rozszerzona

Kolejne stopnie wtajemniczenia, które na początku są raczej takim wymarzonym „nice to have” to na przykład:

Podsumowanie

Content marketing to działanie wręcz wymarzone do tworzenia eksperckiego wizerunku i pozyskiwania klientów. Idealnie sprawdzi się w firmie B2B, szczególnie świadczącej zaawansowane usługi profesjonalne dla innych firm.

Obok serii poważnych zalet wymienionych w niniejszym artykule, content marketing B2B wiąże się też z wyzwaniami. 

Próg wejścia wydaje się wyższy niż przy innych działaniach marketingowych. Jednak można zacząć od małych kroków. Można też dodatkowo zadbać o pełny profesjonalizm marketingu treści już na starcie.

A kiedy podstawowe działania content marketingowe staną się już łatwe i rutynowe. można przechodzić do kolejnych stopni wtajemniczenia, wprowadzać nowe kanały, formaty, lepiej zagospodarować przychodzący ruch.

Pierwsze efekty widoczne są po tygodniach lub miesiącach działań, a w końcu zaczyna działać efekt kuli śnieżnej, gdzie skuteczność działań wręcz trudno zatrzymać.

Czym się zajmujemy w Moovi

Wspieramy małe i średnie firmy B2B we wdrożeniu skutecznego marketingu internetowego. Pomożemy Ci budować wiarygodność, pozyskiwać dobrych klientów i sprzedawać. 

Specjalizujemy się w takich działaniach jak:

Chcesz, żeby klienci trafili do Twojej firmy przez Internet?

Interesują Cię bezpłatne półgodzinne konsultacje?

lub użyj prostego formularza:

Przeczytaj też

brief marketingowy

Jak wygląda brief marketingowy?

Brief marketingowy na start to kluczowa kwestia w dobrze zrealizowaych projektach marketingowych. Jak go przygotować?
specjalista ds marketingu zakres obowiązków

Specjalista ds. marketingu – zakres obowiązków

Czym powinien zająć się w firmie specjalista ds marketingu? Czy na to stanowisko lepiej wziąć kogoś na etat czy zewnętrznego doradcę?
newsletter wady i zalety jak zacząć

Newsletter wady i zalety, jak zacząć?

Dobrze zrobiony ma wiele zalet. Może budować relacje i sprzedawać. Ale jakie wady ma newsletter w B2B? Jak zacząć, jak go napisać, na co trzeba się przygotować?